Przed nami sobota pełna chemicznych zagadek! To zadanie czeka na odkrywców, którzy zdecydują się odwiedzić Laboratorium Wyobraźni w sobotę, 9 listopada. Natomiast w niedzielę, 10 listopada w ramach ogólnopolskiej akcji SPiNday zapraszamy na wydarzenie dla dorosłych „Smog i mikroplastik- plaga XXI wieku?”. W tym dniu przygotowaliśmy również warsztaty dla dzieci.

SOBOTA, 9 listopada
POJEDYNCZE ATRAKCJE (do wyboru):
  • Experymentarium: Laboratorium Poszukiwaczy Skarbów

Młody Odkrywco! Pomóż nam zdobyć skarb strzeżony przez potwora z morskiej piany! Aby dotrzeć do złotej skrzyni, musisz wykazać się szybkością, inteligencją i sprytem! Odczytaj list w butelce i zaprzyjaźnij się z Duszkiem, pokonaj Labirynt Złudzeń i przepłyń na drugą stronę tęczy! Czy uda Ci się oswoić morskiego potwora i przechwycić skarb? Przyjdź i się przekonaj!

  • Ekspozycja na Wystawie Czerwonej

Interaktywna ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich, odwiedzający samodzielnie poznają zjawiska z różnych dziedzin naukowych takich jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. W drugiej części nasi goście znajdą dwa stanowiska multimedialne, jedno z nich prezentujące zagadnienia z biologii takie jak badanie wieku i gatunków drzew czy fauny i flory pod powierzchnią ziemi, drugie z fizyki, prezentujące działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla C14. Trzecia część natomiast to tak zwana „ciemnia”, która pozwala na obserwację zjawisk z dziedziny fizyki, a szczególnie zjawisk związanych ze światłem takich jak obserwacja obrazu z wnętrza aparatu fotograficznego, badanie biegu promieni odbitych od lusterek oraz przechodzące przez soczewki, badanie przebiegu promieni przy przejściu przez pryzmat, nakładanie obrazów w lustrze fenickim oraz obserwacja barw.
Miejsce: Wystawa Czerwona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/A2
Termin: sobota, 9 listopada
Godzina rozpoczęcia: 14:00, 15:30
Czas trwania: 1h
Bilety:  https://bilety-wyobraznia2.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2019-11-09
Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.

 

NIEDZIELA, 10 listopada
SPiNday w Laboratorium Wyobraźni

 

Smog i mikroplastik- plaga  XXI wieku?

 

Laboratorium Wyobraźni już po raz kolejny przyłącza się do ogólnopolskiej akcji SPiNday organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka. Wydarzenie odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki. W ramach tego specjalnego wydarzenia Laboratorium Wyobraźni przygotowało coś szczególnego!

Smog i mikroplastik – to słowa, które ostatnio coraz częściej są na ustach ludzi, którzy z niepokojem patrzą na przyszłość naszej planety. Są nieodłączną częścią naszego życia – ale co tak naprawdę o nich wiemy? Czym są? Jak powstają? Jak działają na nasz organizm? I jak możemy zmniejszyć ich ilość w środowisku? Na te i wiele innych pytań udzielimy odpowiedzi w trakcie naszych warsztatów „Smog i mikroplastik – plaga XXI wieku?”

Temat kierujemy głównie do osób dorosłych, jednak jak zawsze, zapraszamy do nas wszystkich!

W trakcie, kiedy dorośli będą w praktyce poznawać źródła zanieczyszczeń środowiska, obserwować próbki zanieczyszczonych materiałów i poznawać metody ochrony przed szkodliwymi substancjami, by chronić przed nimi siebie i swoje pociechy, dzieci zapraszamy do odkrywania tajników Wystawy Zielonej „Barwy, światło i ruch” oraz do kreatywnego eksplorowania zakamarków swojego mózgu w kąciku łamigłówek i zagadek „Zaplątany umysł”. 

Wstęp na warsztaty dedykowane dorosłym (powyżej 18. roku życia) jest bezpłatny, natomiast na warsztaty dla dzieci towarzyszące dorosłym przygotowaliśmy specjalne bilety w cenie 18zł za
2-godzinne zajęcia! Liczba miejsc jest ograniczona.

Udział w wydarzeniu prosimy zgłaszać na adres mailowy zapisy@ppnt.poznan.pl. W wiadomości prosimy podać liczbę osób dorosłych oraz liczbę dzieci, które będą Państwu towarzyszyć. W odpowiedzi na Państwa zgłoszenie zostanie wygenerowany link do płatności za bilety na warsztaty dla dzieci.

Miejsce: Wystawa Zielona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/B
Termin: niedziela, 10 listopada
Godzina rozpoczęcia: 15:00
Czas trwania: 2h
Zgłoszenia: zapisy@ppnt.poznan.pl
Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.

Czekamy na Ciebie!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w Laboratorium Wyobraźnii!