LATO Z LABORATORIUM WYOBRAŹNI

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany przez cały rok czas, czyli… WAKACJE! Tegoroczne lato warto spędzić z Laboratorium Wyobraźni, bowiem na małych i dużych odkrywców czekają liczne atrakcje. Wakacyjna przygoda z nauką trwać będzie nie tylko w weekendy, ale także w tygodniu!

A co w programie? Wiele nowości, ale także wielkie powroty znanych i lubianych warsztatów!
CZERWIEC

Przetrwaj z Tatą! Dzień Ojca w Laboratorium Wyobraźni

Termin: sobota, 23 czerwca

Szczegóły i bilety: https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/przetrwaj-z-tata-dzien-ojca-w-laboratorium-wyobrazni/

 

Posłuchaj, poczytaj, poeksperymentuj, czyli… laboratoryjne spotkanie z książką „Mama Mu na huśtawce”

Termin: niedziela, 24 czerwca

Szczegóły i bilety: https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/posluchaj-poczytaj-poeksperymentuj-czyli-laboratoryjne-spotkanie-z-ksiazka-mama-mu-na-hustawce/

 

Pożegnanie z optyką, czyli ostatnia możliwość zwiedzenia naszej ekspozycji „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”
Nadchodzi czas pożegnania z naszą kolejną ekspozycją czasową, wobec czego zachęcamy, aby po raz ostatni odkryć fascynujący świat optyki falowej w przestrzeni Laboratorium Wyobraźni! Obejrzyjcie z nami film w niewidzialnym kinie, poobserwujcie taniec laserowych plamek, zobaczcie ukryte na banknotach rysunki,  a na koniec… spróbujcie zmierzyć się z niezwykle trudnym zadaniem, jakim jest pokonanie alarmu! Nowa ekspozycja czasowa pojawi się na Wystawie Zielonej we wrześniu, a jej tematykę zdradzimy już niebawem!

Termin: piątek, 29 czerwca i sobota, 30 czerwca

Bilety: https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=21&data=2018-06-30

 

LIPIEC

W lipcu rozwijać będziemy nasz najnowszy cykl spotkań z książką, rodzinnie będziemy szukać klucza do skrzyni wiedzy w ramach gry terenowej, a także ponownie spotkamy się z  najmłodszymi odkrywcami, aby wspólnie eksperymentować i rozwijać zmysły!

Posłuchaj, poczytaj, poeksperymentuj, czyli laboratoryjne spotkanie z książką „Wakacje z Lassem i Mają” w trzech odsłonach!

Tym razem aż trzykrotnie spotkamy się z Lassem i Mają, którzy mają dla nas ciekawe zagadki detektywistyczne. Posłuchamy zabawnych przygód bohaterów czytanych przez znakomitych lektorów, a następnie zaszyjemy się w Experymentarium, aby poznać chemiczne tajniki rozwiązywania detektywistycznych zagadek. Każde spotkanie przedstawiać będzie odrębną historię z książki „Wakacje z Lassem i Mają” M.Widmark i H.Willis oraz inne eksperymenty chemiczne.

Szczegóły i bilety: już wkrótce na https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/

 

Dzień Najmłodszego Odkrywcy

Wydarzenie dedykowane dzieciom od 3. do 6. roku życia, które organizowane jest z myślą o tym, aby już w najmłodszych dzieciach zaszczepiać chęć do nauki w formie zabawy i odpowiadać na ich niepohamowaną chęć poznawania świata. Specjalnie dla Najmłodszych Odkrywców zaprojektowaliśmy program adekwatny do ich poziomu rozwojowego, w formie, która zarówno Maluchom, jak i ich Opiekunom zapewni komfort, bezpieczną atmosferę i warunki do swobodnej zabawy.

Szczegóły i bilety: już wkrótce na https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/

 

Labuziaki na tropie-znajdź klucz do skrzyni wiedzy!

Na terenie PPNT znaleźć można prawdziwe skarby! Zapraszamy do udziału w rodzinnej grze terenowej na naszej parkowej Edu_Ścieżce. Będziemy rozwiązywać zagadki po to, aby zdobyć klucz do skrzynki. To, co w niej znajdziesz będzie naszym skarbem, który będziemy mogli zabrać do domu. Gra będzie znakomitą okazją do poznania tajników badania pH gleby, zrozumienia, skąd rośliny czerpią energię, w jaki sposób woda dociera z korzeni do liści, a także do poznania sposobu na określanie wieku drzewa.

Szczegóły i bilety: już wkrótce na https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/

 

SIERPIEŃ

Tegoroczny sierpień w Laboratorium Wyobraźni będzie niezwykły, ponieważ przeniesiemy nasze warsztaty na świeże powietrze! Oficjalnie ogłaszamy SIERPIEŃ POD CHMURKĄ, czyli warsztaty realizowane poza murami naszego Experymentarium, na które zapraszamy zarówno klientów indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. Na obszarze Poznańskiego Parku Naukowo- Technologicznego w blasku słońca będziemy odkrywać takie programy zajęć, jak „Przechytrzyć kleszcza”, „Pytamy żuka co piszczy w trawie”, „Niezwykłe cechy zwyczajnej wody” czy „Podwodne stwory i potwory”.

 

Przechytrzyć kleszcza

 Ma 8 nóg, nie ma oczu, może być czerwony, czarny lub biały. Przez niego boisz się wyjść z domu, a skutki spotkania z nim śnią Ci się po nocach… Kleszcz. Szczwana kreatura, czekająca na nas tam gdzie zielono, wykorzystująca cały arsenał sposobów by dobrać się do naszej krwi. Na szczęście nie jesteśmy bezbronni! Po naszych zajęciach będziesz silniejszy o wiedzę dotyczącą biologii tego pasożyta oraz chorób które może przenosić. Wyposażony zostaniesz również w oręż – znajomość profilaktyki która pomoże Ci zminimalizować ryzyko (np. metody poprawnego wyciągania kleszczy ze skóry). Przyjdź, a dowiesz się jak przechytrzyć kleszcza!

Szczegóły i bilety: już wkrótce na https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/

 

Pytamy żuka co piszczy w trawie

Co by się stało, gdyby zabrało pszczół? Dlaczego lis polarny, lis pospolity i lis pustynny tak bardzo się od siebie różnią? Co łączy krokodyle i bociany? W trakcie warsztatów odpowiemy na te pytania, a także będziemy odkrywali powiązania pomiędzy różnymi organizmami oraz ich otoczeniem. Wspólnymi siłami zbudujemy piramidę troficzną, która pomoże nam się dowiedzieć, co może się stać, gdy znikną ptaki lub gdy zabraknie dżdżownic w ziemi. Dowiemy się również, jak rośliny i zwierzęta mogą pomóc nam w odkryciu, czy oddychamy czystym powietrzem.

Szczegóły i bilety: już wkrótce na https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/

 

Niezwykłe cechy zwyczajnej wody

 Lanie wody wreszcie będzie miało konkretny wymiar! Dowiemy się, dlaczego woda przyjaźni się z elektrycznością, a nie lubi oleju roślinnego? Dlaczego metalowe przedmioty nie zawsze toną w wodzie? Dlaczego woda nie zawsze chce się wylać ze szklanki? Woda to substancja niezwykła, a przy tym, ze względu na swą dostępność, bardzo łatwa w obserwacji i badaniu. Jej zachowanie trudno przy tym na pierwszy rzut oka w oczywisty sposób wytłumaczyć. W związku z tym w trakcie zajęć staniemy się odkrywcami, którzy za pomocą prostych narzędzi będą badać niezwykłe jej właściwości.

Szczegóły i bilety: już wkrótce na https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/

 

Podwodne stwory i potwory

Woda ze względu na swoje wyjątkowe właściwości jest domem dla wielu niezwykłych organizmów, które mogą nam się wydawać rodem z innej planety. W takcie warsztatów odkryjemy sekrety podwodnego świata! Zobaczymy zwierzęta i rośliny, które wykształciły najdziwniejsze przystosowania do życia w środowisku wodnym. Będziemy obserwować zwierzęta, które nie moczą nóg, mimo ze chodzą po wodzie oraz takie, które przez większość swego życia wiszą do góry nogami uczepione sufitu niczym nietoperze, z tą różnicą że „sufitem” dla nich jest powierzchnia wody. Poznamy również rośliny wodne, które wcale nie są łagodne – zachowują się one bowiem niczym typowi drapieżcy polujący na zwierzęta.

Szczegóły i bilety: już wkrótce na https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/

 

Nie trać głowy! Naukowy survival

Co zrobisz, by przetrwać zimną noc pod gwiazdami? Jakie umiejętności musisz posiadać, aby ochronić się przed hipotermią i odwodnieniem? Czy wiesz jakie rośliny i zwierzęta mogą Ci zagrażać w trakcie wędrówek pośród gór i lasów? Na najnowszych  warsztatach w Laboratorium Wyobraźni spróbujemy wspólnie odkryć zapomniane sekrety rozpalania ognia „z niczego”, budowania schronienia, które zapewni nam ciepło czy orientacji w terenie bez użycia GPS i smartfona. Dowiemy się, dlaczego nie możemy pić słonej wody, jak zachowywać się w obecności dużych zwierząt leśnych i drapieżników, a także które rośliny są jadalne. Zajęcia „Naukowy survival” to znakomita okazja, żeby nauczyć się przetrwania w każdych warunkach!

Szczegóły i bilety: już wkrótce na https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/

 

Nasze eksponaty potrzebują odpoczynku i małej renowacji, wobec czego w dniach 27 sierpnia- 9 września Laboratorium Wyobraźni będzie nieczynne ze względu na przerwę techniczną.

Czekamy na Ciebie!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w Laboratorium Wyobraźnii!