Wiosennie zapraszamy w nasze zielone progi! W trakcie tego weekendu uczcimy Dzień Kobiet w naukowy sposób oraz spytamy żuka, co piszczy w trawie, czyli odkryjemy tajemnice ekosystemów. Zachęcamy dużych i małych naukowców do wspólnej zabawy na naszej Wystawie Zielonej!

SOBOTA, 9 marca

FIZYKA JEST KOBIETĄ- KOBIECA STRONA NAUKI

W Laboratorium Wyobraźni postanowiliśmy uczcić Dzień Kobiet w naukowy (a jakże!) sposób. Tym razem porozmawiamy o kobietach, które miały ogromny wpływ na rozwój nauki, przyczyniając się do wielu odkryć w dziedzinie fizyki. Sprawdzimy także, czy kobiety postrzegają świat tak samo jak mężczyźni. Przygotowaliśmy wyjątkowe zajęcia, które poprowadzą kobiety. Do udziału w zajęciach zachęcamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku.

W programie:

 • Ekspozycja: Kątem oka
  Zagadnienia z zakresu optyki to ciekawy obszar nauki, który może pokazać, jakie różnice występują w postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn. Nasza ekspozycja czasowa „Kątem oka”  znakomicie udowadnia, że zagadnienia fizyczne czy neurologiczne mogą być zrozumiałe nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Za sprawą naszych interaktywnych eksponatów możemy samodzielnie doświadczać i sprawdzać, jak zagadnienia fizyczne odnoszą się do rzeczywistości. Przy okazji Dnia Kobiet sprawdzimy, co mają wspólnego kobiety z optyką oraz jaki był ich udział w rozwoju tej dziedziny. Wybierzcie się z nami w niezwykłą przygodę do naukowego świata złudzeń, który zaskakuje, inspiruje i pozwala spojrzeć na rzeczywistość pod innym kątem!
 • Warsztaty w Experymentarium: Fizyka jest kobietą
  Niezależnie od narodowości, wieku i miejsca pracy, kobiety na przestrzeni wielu lat udowodniły, że nauki ścisłe nie są domeną wyłącznie mężczyzn. Na warsztatach w sobotę, 9 marca nie tylko przybliżymy sylwetki kobiet, które dokonały znaczących odkryć w dziedzinie fizyki, ale również sprawdzimy, czy strumień wody może być pomocny w zrozumieniu zagadnień dotyczących jądra atomowego oraz co mają wspólnego kobiety z poznawaniem kosmosu. Dowiemy się również, jaki wkład w powstanie komputerów miały kobiety, a także spróbujemy samodzielnie sprawdzić linie pola magnetycznego.

Miejsce: Wystawa Zielona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/B
Termin: sobota, 9 marca
Godzina rozpoczęcia: 10:00, 12:30, 15:00
Czas trwania: 2h
Bilety: https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2019-03-09

Wydarzenie dedykowane jest dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.

 

NIEDZIELA, 10 marca

PAKIET PEŁNY:

 • Experymentarium: Pytamy żuka co piszczy w trawie

W trakcie warsztatów będziemy odkrywali powiązania pomiędzy różnymi organizmami oraz ich otoczeniem. Wspólnymi siłami zbudujemy piramidę troficzną, którą wykorzystamy, aby dowiedzieć się, co może się stać, gdy znikną ptaki lub gdy zabraknie dżdżownic w ziemi. Poznamy niezwykłe organizmy zwane porostami, które pomogą nam się dowiedzieć, czy oddychamy czystym powietrzem.

 • Ekspozycja: Kątem oka

Czy świat jest iluzją? Czy nauka jest iluzją? Gdzie kończy się nieskończoność?  Czy łatwo jest lewitować? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie na naszej najnowszej ekspozycji czasowej „Kątem oka”. Wybierzcie się z nami w niezwykłą przygodę do naukowego świata złudzeń, który zaskakuje, inspiruje i pozwala spojrzeć na rzeczywistość pod innym kątem. Podczas naukowej podróży po naszej ekspozycji dowiecie się, czy powiedzenie „studnia bez dna” ma naukowe wytłumaczenie oraz czy widzimy świat takim, jakim jest naprawdę. Nasza najnowsza ekspozycja pomoże Wam zrozumieć wiele zagadnień z zakresu optyki, a także pokaże, że zagadnienia fizyczne czy neurologiczne można wytłumaczyć w przystępny sposób przy pomocy naszych eksponatów.

 • Planetarium: Z wizytą u gwiezdnych sąsiadów

Mobilne cyfrowe planetarium to przestrzeń umożliwiająca obserwację kosmosu na kopule imitującej sklepienie niebieskie. W planetarium siedzimy na dywanie, choć wielu gości, jak przystało na prawdziwych miłośników nieba, preferuje podziwiać niebo na leżąco. Podczas seansu wybierzemy się w podróż po przestrzeni kosmicznej, tej bliskiej i tej odległej, a na koniec zajęć prowadzący z chęcią odpowie na wszystkie pytania związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i tym co widać (i czego nie widać) obecnie na niebie.

Miejsce: Wystawa Zielona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/B
Termin: niedziela, 10 marca
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Czas trwania: 3h
Bilety: https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2019-03-10

Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.

 

POJEDYNCZE ATRAKCJE:

 • Experymentarium: Pytamy żuka co piszczy w trawie
 • Ekspozycja: Kątem oka
 • Planetarium: Z wizytą u gwiezdnych sąsiadów

Miejsce: Wystawa Zielona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/B
Termin: niedziela, 10 marca
Godzina rozpoczęcia: 13:30
Czas trwania: 1h
Bilety: https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2019-03-10

Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.

 

Czekamy na Ciebie!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w Laboratorium Wyobraźnii!