Uprzejmie informujemy, że do naszej stałej oferty wprowadziliśmy warsztaty dla szkół ponadpodstawowych. W naszym Experymentarium dostępne są teraz tematyczne warsztaty, których treść została dostosowana do obowiązującej podstawy programowej. Zajęcia poprowadzi nasz ekspert ds. ochrony środowiska- dr inż. Tomasz Zgoła.

Zapraszamy do zapoznania się z tematami warsztatów:

  • Temat I: Mikroplastik – wyzwanie XXI wiekuPlastik stał się nieodłącznym elementem dnia codziennego. Jest on na tyle powszechny, że w wielu sytuacjach przestaliśmy dostrzegać jego obecność. Wynalezienie plastiku uważa się za jeden z najważniejszych wynalazków XX w. Nic w tym dziwnego – jest to niezwykle trwała, lekka substancja, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie naszej cywilizacji. Niezwykłe właściwości plastiku wpływają jednak również na jego katastrofalny wpływ na środowisko. W trakcie zajęć pomówimy o tym co się dzieje z plastikiem, kiedy przestaje on być dla nas użyteczny. Sprawdzimy jakie ma on właściwości fizykochemiczne oraz jak przebiega proces jego rozkładu. W szczególności eksperymentalnie przetestujemy i omówimy właściwości mikro- i nanoplastiku oraz ich wpływ na całe ekosystemy oraz pojedyncze organizmy. Celem zajęć będzie przedstawienie tematyki plastiku w sposób aktywny, poprzez praktyczne i zrozumiałe doświadczenia oraz dyskusję i wymianę poglądów.
  • Temat II: Smog – wyzwanie XXI wiekuZ roku na rok wiedza o smogu i jego wpływie na człowieka wzrasta, przy okazji jednak pojawia się w mediach wiele półprawd lub zgoła informacji nieprawdziwych. W trakcie warsztatów dokładniej przyjrzymy się smogowi, analizując wpływ na nasze zdrowie zawartych w nim substancji chemicznych. Sprawdzimy, w jaki sposób możemy ograniczyć obecność smogu w otaczającym nas środowisku oraz jak przeciwdziałać dostawaniu się tych zanieczyszczeń do wnętrza organizmu. Naszym celem jest przedstawić tematykę smogu w sposób aktywny, poprzez praktyczne i zrozumiałe doświadczenia oraz dyskusję i wymianę poglądów.

 

Przypominamy, że rezerwacje wizyt grupowych przyjmujemy od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00-15:00, pod numerem telefonu +48 735 981 666.

 

Czekamy na Ciebie!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w Laboratorium Wyobraźnii!