Ostatnia sobota lutego w naszym Experymentarium upłynie pod znakiem lodowych eksperymentów. Przed nami zajęcia, które pozwolą odkryć przyrodnicze ciekawostki. Zapraszamy na warsztaty do krainy śniegu i lodu!
SOBOTA, 29 lutego
PAKIET PEŁNY (3 ATRAKCJE):
  • Experymentarium: Lodowe królestwo

Przed nami zimowa przygoda w krainie śniegu i lodu! Lodowe królestwo to niezwykła kraina, która rządzi się własnymi prawami, które będziemy badać eksperymentalnie w trakcie warsztatów. Stworzymy sztuczne kryształy, na przykładzie których postaramy się zrozumieć zachowanie lodu. Sprawdzimy, dlaczego lód unosi się na wodzie i jakie ma to znaczenie dla zimujących roślin i zwierząt. Zbadamy również, co to jest struktura krystaliczna i jaki ma ona związek ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie w okresie zimowym. Sprawdzimy też, co wspólnego mają ze sobą kryształy lodu i opadające z drzew liście.

  • Ekspozycja na Wystawie Czerwonej:

Interaktywna ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich, odwiedzający samodzielnie poznają zjawiska z różnych dziedzin naukowych takich jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. W drugiej części nasi goście znajdą dwa stanowiska multimedialne, jedno z nich prezentujące zagadnienia z biologii takie jak badanie wieku i gatunków drzew czy fauny i flory pod powierzchnią ziemi, drugie z fizyki, prezentujące działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla C14. Trzecia część natomiast to tak zwana „ciemnia”, która pozwala na obserwację zjawisk z dziedziny fizyki, a szczególnie zjawisk związanych ze światłem takich jak obserwacja obrazu z wnętrza aparatu fotograficznego, badanie biegu promieni odbitych od lusterek oraz przechodzące przez soczewki, badanie przebiegu promieni przy przejściu przez pryzmat, nakładanie obrazów w lustrze fenickim oraz obserwacja barw.

  • Planetarium: Z wizytą u gwiezdnych sąsiadów

Mobilne cyfrowe planetarium to przestrzeń umożliwiająca obserwację kosmosu na kopule imitującej sklepienie niebieskie. W planetarium siedzimy na dywanie, choć wielu gości, jak przystało na prawdziwych miłośników nieba, preferuje podziwiać niebo na leżąco. Podczas seansu wybierzemy się w podróż po przestrzeni kosmicznej, tej bliskiej i tej odległej, a na koniec zajęć prowadzący z chęcią odpowie na wszystkie pytania związane z badaniami przestrzeni kosmicznej i tym co widać (i czego nie widać) obecnie na niebie.

Miejsce: Wystawa Czerwona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/A2
Termin: sobota, 29 lutego
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Czas trwania: 3h
Bilety:  https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2020-02-29
Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.

 

POJEDYNCZE ATRAKCJE (DO WYBORU):
  • Experymentarium: Lodowe królestwo
  • Ekspozycja na Wystawie Czerwona
  • Planetarium: Z wizytą u gwiezdnych sąsiadów

Miejsce: Wystawa Czerwona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/A2
Termin: sobota, 29 lutego
Godzina rozpoczęcia: 13:30, 15:00
Czas trwania: 1h
Bilety:  https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2020-02-29
Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.

Czekamy na Ciebie!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w Laboratorium Wyobraźnii!