oferta-online

OFERTA

PROJEKTY EDUKACYJNE

LEKCJE ONLINE

FILMY EDUKACYJNE

PROJEKTY EDUKACYJNE

badaj-title

Zapraszamy do udziału w projekcie pod nazwą „Co z tym klimatem, tej?!” 

Głównym celem warsztatów jest zaangażowanie społeczności poznańskich szkół w wspomagające proces zrozumienia i odpowiedzialności w zakresie zmian klimatycznych. W ramach projektu uczniowie między innymi:

  • poznają mechanizmy kierujące procesem zmian klimatycznych,
  • dowiedzą się jaki wpływ na ich lokalne otoczenie mają globalne zmiany klimatyczne,
  • poznają metodykę badań naukowych oraz interpretacji obserwacji w oparciu o rozumowanie oparte na badaniach naukowych,
  • dowiedzą się w jaki sposób obecność pewnych gatunków roślin i zwierząt może wskazywać na postępujące zmiany klimatyczne,
  • samodzielnie przeprowadzą badania naukowe w oparciu o koncepcję nauki obywatelskiej,
  • będą uczestniczyć w dyskusji nad możliwościami zahamowania postępujących zmian klimatycznych.

Treści realizowane w trakcie warsztatów wpisują się w podstawę programową z zakresu przyrody, biologii, chemii oraz geografii. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, organizatorzy zapewniają zestawy badawcze niezbędne do realizacji wyznaczonych zadań.

Warsztaty te są realizowane w ramach projektu Badania społeczne – zmiany klimatyczne i ich wpływ na przyrodę Poznania finansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Jak zgłosić swój udział? 

Do udziału w projekcie zaproszone zostaną cztery szkoły zlokalizowane w obrębie granic administracyjnych miasta Poznania. Placówki zainteresowane przystąpieniem do Projektu prosimy o wypełnienie karty zgłoszeniowej, która znajduje się TUTAJ. Natomiast TUTAJ można zapoznać się z regulaminem projektu. 

 Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o przygotowanie i przesłanie pracy wykonanej przez uczniów prezentującej problematykę zmian klimatycznych. Może to być na przykład praca plastyczna, prezentacja lub film. Prosimy o przesłanie prac konkursowych w formie cyfrowej na adres: przyroda@ppnt.poznan.pl

dbn

Dla błękitnego nieba!

Wszyscy wiemy, jak ważna jest nasza wspólna troska o czyste powietrze. Zdajemy sobie również coraz większą sprawę ze stopnia w jakim oddziałujemy na warunki klimatyczne panujące na Ziemi. Czy możemy w jakiś sposób zahamować te niekorzystne zmiany? Oczywiście, że tak! Dlatego też postanowiliśmy podjąć się przedsięwzięcia badawczo-naukowego, który ma na celu uświadomić nam jak wiele możemy zrobić!

„Dla błękitnego nieba” jest pierwszą tego typu inicjatywą, w której łączą swoje siły Poznański Park Naukowo-Technologiczny oraz Volkswagen Poznań. Celem projektu jest aktywne zaangażowanie społeczności w proces badawczy i popularyzację wiedzy w zakresie zmian klimatycznych.

Badawcze założenia projektu będą realizowane w oparciu o koncepcję nauki obywatelskiej (ang.: citizen science). Nauka obywatelska to badania naukowe prowadzone w całości lub w części przez naukowców amatorów. Jest ona czasami opisywana jako „udział społeczeństwa w badaniach naukowych”, lub monitorowanie partycypacyjne, którego rezultatem jest nie tylko postęp w badaniach naukowych, lecz również zwiększenie zaangażowania społecznego w proces badawczy, a także wzrost zrozumienia nauki przez społeczeństwo.

Podczas projektu…

…Pytamy!
Co to jest powietrze?
Jakie zanieczyszczenia występują w powietrzu oraz jaki mają wpływ na nasze zdrowie?
Jak możemy poprawić jakość powietrza w swojej okolicy?
Czy mamy wpływ na klimat naszej planety?

To tylko niektóre z pytań na które będziemy poszukiwali odpowiedzi w trakcie projektu!

– grafiki/rozwijane chmurki z komentarzami

…Badamy!
Nauka obywatelska czyli wszystkie ręce na pokład!
Budujemy sieć badawczą.
Każdy może zostać naukowcem – prowadzimy badania w terenie

…Rozumiemy!
Interpretacja – czyli po co nam wyniki badań?
Podaj dalej! Przekazujemy zdobytą wiedzę.

…Zmieniamy!
Uczymy się dobry praktyk i przekazujemy je dalej.

Zachęcamy do śledzenia kolejnych etapów badań na dedykowanych mediach społecznościowych  IG, FB, oraz na stronie DBN.

LEKCJE ONLINE

Zorganizuj dla swojej klasy lekcje online, w czasie których pracownicy Laboratorium Wyobraźni zachęcą uczniów do wykonywania prostych i bezpiecznych doświadczeń fizycznych czy chemicznych.

W starszych klasach podejmą także dyskusję na ważne tematy ekologiczne, klimatyczne i inne oraz zapoznają uczniów z najnowszymi trendami z różnych dziedzinach nauki.

Pokazywane doświadczenia uczniowie mogą wykonywać samodzielnie w domu, bądź wspólnie z nauczycielem w klasie. Spotkania na żywo online pozwalają zadać bezpośrednio pytania i tym samym pogłębić wiedzę uczniów.

Istnieje możliwość zorganizowania pojedynczego spotkania albo cyklu spotkań związanych z jednym tematem.

Godziny oraz temat dobieramy w porozumieniu z Instytucją.

Cena: 400,00 zł/45 minut.

Jeśli są Państwo zainteresowani zorganizowaniem takich zajęć prosimy o kontakt mailowy: wyobraznia@ppnt.poznan.pl

FILMY EDUKACYJNE

Zachęcamy do zakupu filmów edukacyjnych o nietypowej tematyce przyrodniczej.

Film „Wodne stwory i potwory” pokazuje zwierzęta, które żyją w rzekach, jeziorach czy strumykach. Dzięki naszemu materiałowi filmowemu dzieci mogą przyjrzeć się z bliska kijankom, jaszczurkom, padalcom, zaskrońcom i  innym gadom czy owadom. Wszystko opatrzone zostało profesjonalnym komentarzem pracownika Laboratorium Wyobraźni.

Czas trwania: 19:10 min.

Cena 30,00 zł

Film „Cztery żywioły” to zestaw doświadczeń, które przybliżają tematykę związaną z czterema żywiołami takimi jak Woda, Ogień, Powietrze i Ziemia.

Cena 30,00 zł

 

Film „Ptaki w mieście” to kolejna propozycja filmowa, która pokazuje życie ptaków w środowisku zurbanizowanym. 

[Film dostępny już wkrótce]

 

Filmy sprzedawane są na licencji niewyłącznej z pozwoleniem na odtwarzanie w szkole.  

Jeśli są Państwo zainteresowanie zakupem prosimy o kontakt mailowy: wyobraznia@ppnt.poznan.pl

 

Zachęcamy równie do zapoznania się z naszym kanałem na YouTube, na którym nieodpłatnie prezentujemy ciekawe filmy przyrodnicze, biologiczne czy chemiczne. Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w zakładce Badaj z nami – Eksperymentuj.

Tworzymy także filmy edukacyjne na specjalne zamówienie. Jeśli chcieliby Państwo poznać szczegóły oferty prosimy wysłać zapytanie na naszego maila filmy@ppnt.poznan.pl 

Czekamy na Ciebie!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w Laboratorium Wyobraźnii!