Gdy wy poszukiwaliście w grudniu (a może nadal poszukujecie) idealnego drzewka na Święta, my rozglądaliśmy się za… lipami! W ostatnich tygodniach obejrzeliśmy 57 drzew tego gatunku! Nie planowaliśmy jednak przystroić ich w ozdoby świąteczne, lecz poszukiwaliśmy na ich pniach skupieńca lipowego! Jeżeli śledziliście wcześniejsze wiadomości, to pewnie wiecie że miało to związek z projektem „Co z tym klimatem, tej?!”, w ramach którego badaliśmy wspólnie z uczniami czterech szkół podstawowych z Poznania występowanie miejsc zimowania tego owada.
Przeprowadzone badania miały charakter pilotażowy. Oznacza to, że wspólnie z uczniami testowaliśmy metodykę badawczą (w uproszczeniu: sposób prowadzenia obserwacji), którą chcielibyśmy zastosować w kolejnych latach w celu prowadzenia systematycznych obserwacji skupieńca lipowego. Pewnie zastanawiacie się dlaczego obserwacja jakiegoś owada jest taka ważna? Zwierzątko to jest gatunkiem obcym w Polsce – pierwotnie występowało w rejonie Morza Śródziemnego. Do naszego kraju przybyło najprawdopodobniej dlatego, że na skutek zmian klimatycznych w Polsce zrobiło się cieplej. Poprzez obserwacje skupieńca lipowego chcemy sprawdzić wpływ tych zmian klimatycznych na świat przyrodniczy obserwowany wokół nas.
Skoro tegoroczna edycja projektu zmierza ku końcowi, to chcielibyśmy poinformować was o wynikach! A więc wspólnie z uczniami poznańskich szkół podstawowych między innymi:
  • odwiedziliśmy okolice Cytadeli, Raszyna i Kobylepola,
  • obejrzeliśmy, i zmierzyliśmy 57 drzew (czy wiecie, że wysokość kilkunastometrowego drzewa można zmierzyć zwykłą linijką, bez wchodzenia na drzewo?!?).
  • prowadziliśmy obserwacje nachylenia drzew – większość nich przechylała się na południe i zachód! Tak – badania naukowe polegają niekiedy na obserwacji dziwnych i wydawałoby się, mało istotnych zjawisk…
  • znaleźliśmy 4 drzewa, na których zimowało kilkanaście tysięcy skupieńców lipowych!!! Co ciekawe, wszystkie drzewa będące „zimowiskiem” tych owadów znajdowały się przy ul. Kobylepole.
W tej chwili pracujemy nad szczegółowym raportem z prowadzonych badań, który będziemy publikować w formie artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o wynikach badań, śledźcie nasze kanały społecznościowe oraz stronę internetową Laboratorium Wyobraźni!
Czekamy na Ciebie!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w Laboratorium Wyobraźnii!