Wracamy do Was po krótkiej przerwie wakacyjnej. Przygotowaliśmy warsztaty, dzięki którym zniknie tęsknota za kończącymi się wakacjami i latem. Sprawdzimy, co łączy żabę z galaktyką, jak działa lustro fenickie oraz jakie są zasady działania kompasu. Zapraszamy na naukową przygodę pod znakiem dobrej zabawy!
SOBOTA, 5 września
-
NIE TRAĆ GŁOWY, CZYLI WSTĘP DO SURVIVALU
Co zrobisz, by przetrwać zimną noc pod gwiazdami? Jakie umiejętności musisz posiadać, aby ochronić się przed hipotermią i odwodnieniem? Czy wiesz jakie rośliny i zwierzęta mogą Ci zagrażać w trakcie wędrówek wśród gór i lasów?
To tylko niektóre pytania, na które nasi pierwotni przodkowie znali odpowiedzi. Posiadali oni umiejętności przetrwania w niesprzyjającym środowisku, które im wydawały się naturalne. Dzisiaj, jeżeli jeszcze spotykamy się z koniecznością zastosowania tych umiejętności, to z reguły ma to miejsce w świecie wirtualnym. Nasze pierwsze kroki w wielu ‚survivalowych” grach to właśnie znalezienie pożywienia, zbudowanie schronienia czy rozpalenie ognia. Ale czy te wirtualne umiejętności mają jakiekolwiek odniesienie do realnego świata? Właśnie tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiesz się w trakcie naszej wyprawy. Spróbujemy wspólnie na nowo odkryć zapomniane sekrety rozpalania ognia „z niczego”, budowania schronień, które zapewnią nam ciepło czy orientacji w terenie bez użycia systemu GPS znajdującego się w smartfonie. Zapraszamy!
Charakter warsztatów: zajęcia terenowe
Miejsce: start przed Wystawą Zieloną Laboratorium Wyobraźni, ul. Rubież 46/B2, a następnie piesza wycieczka w okolice terenu Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Informacja dla zmotoryzowanych: zapewniamy bezpłatny, zamknięty parking na terenie PPNT.
Termin: sobota, 5 WRZEŚNIA
Godzina rozpoczęcia: 10:00 i 13:00
Czas trwania: 2,5h
Bilety (dostępne wyłącznie online): https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/
Zajęcia dedykowane dla osób od 7. roku życia. Udział opiekunów również jest biletowany.
WAŻNE!
Prosimy zadbać o ubiór adekwatny do wycieczki terenowej, momentami w miejscach podmokłych i stromych: przede wszystkim wygodne buty. Wskazane są również długie spodnie i kurtka przeciwdeszczowa/peleryna oraz nakrycie głowy. Warto zabrać ze sobą także wodę do picia.
Zajęcia będą odbywały się na świeżym powietrzy w grupach liczących maksymalnie 12 osób. Zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi będziemy zachowywali 2-metrowe odstępy między uczestnikami/rodzinnymi grupami uczestników.
SOBOTA, 12 września
-
CO ŁĄCZY ŻABĘ Z GALAKTYKĄ? – WARSZTATY POD CHMURKĄ
Jak powstał wszechświat? Czy można go zobaczyć? Jak duże jest Słońce i dlaczego nie krąży wokół Ziemi? Dlaczego na naszej Planecie powstało życie? Czy może występować gdzieś indziej? To tylko część z pytań na które postaramy się znaleźć odpowiedzi w trakcie warsztatów. Podczas dynamicznej serii powiązanych ze sobą eksperymentów poznamy historię mającą swój początek około 14 miliardów laty temu, gdzieś daleko w centrum naszego Wszechświata. Następnie przemieścimy się do naszego Układu Słonecznego by w dalszej kolejności przyjrzeć się jedynej jak dotąd znanej nam planecie na której rozwinęły się organizmy żywe.
Miejsce: start przed Wystawą Zieloną Laboratorium Wyobraźni, ul. Rubież 46/B2, zajęcia odbędą się na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Informacja dla zmotoryzowanych: zapewniamy bezpłatny, zamknięty parking na terenie PPNT. W przypadku złych warunków atmosferycznych zajęcia zostaną przeprowadzone w dużym namiocie zlokalizowanym na obszarze PPNT.
Termin: sobota, 12 WRZEŚNIA
Godzina rozpoczęcia: 11:00, 12:30, 14:00
Czas trwania: 1h
Bilety (dostępne wyłącznie online): https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/
Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami. Udział opiekunów również jest biletowany.
SOBOTA, 19 września
-
ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI NA WYSTAWIE CZERWONEJ
Ekspozycja na Wystawie Czerwonej: Interaktywna ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich, odwiedzający samodzielnie poznają zjawiska z różnych dziedzin naukowych takich jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. W drugiej części nasi goście znajdą dwa stanowiska multimedialne, jedno z nich prezentujące zagadnienia z biologii takie jak badanie wieku i gatunków drzew czy fauny i flory pod powierzchnią ziemi, drugie z fizyki, prezentujące działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla C14. Trzecia część natomiast to tak zwana „ciemnia”, która pozwala na obserwację zjawisk z dziedziny fizyki, a szczególnie zjawisk związanych ze światłem takich jak obserwacja obrazu z wnętrza aparatu fotograficznego, badanie biegu promieni odbitych od lusterek oraz przechodzące przez soczewki, badanie przebiegu promieni przy przejściu przez pryzmat, nakładanie obrazów w lustrze fenickim oraz obserwacja barw
Termin: sobota, 19 WRZEŚNIA
Godzina rozpoczęcia: 11:00, 12:30, 14:00
Czas trwania: 1h
Bilety (dostępne wyłącznie online): https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/
Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami. Udział opiekunów również jest biletowany.
SOBOTA, 26 września
-
ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI NA WYSTAWIE CZERWONEJ
Ekspozycja na Wystawie Czerwonej: Interaktywna ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej z nich, odwiedzający samodzielnie poznają zjawiska z różnych dziedzin naukowych takich jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. W drugiej części nasi goście znajdą dwa stanowiska multimedialne, jedno z nich prezentujące zagadnienia z biologii takie jak badanie wieku i gatunków drzew czy fauny i flory pod powierzchnią ziemi, drugie z fizyki, prezentujące działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla C14. Trzecia część natomiast to tak zwana „ciemnia”, która pozwala na obserwację zjawisk z dziedziny fizyki, a szczególnie zjawisk związanych ze światłem takich jak obserwacja obrazu z wnętrza aparatu fotograficznego, badanie biegu promieni odbitych od lusterek oraz przechodzące przez soczewki, badanie przebiegu promieni przy przejściu przez pryzmat, nakładanie obrazów w lustrze fenickim oraz obserwacja barw.
Termin: sobota, 26 WRZEŚNIA
Godzina rozpoczęcia: 11:00, 12:30, 14:00
Czas trwania: 1h
Bilety (dostępne wyłącznie online): https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/
Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami. Udział opiekunów również jest biletowany.