Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga pisał nasz Wieszcz narodowy wiele lat temu. Najnowsza ekspozycja na Zielonej Wystawie podejmuje to właśnie wyzwanie w sposób, jaki Adam Mickiewicz wcale nie przewidział. Jest wiele zjawisk w świecie fizyki, które nasze oko nie dostrzega. Dzieje się tak dlatego, że albo są to zjawiska niewidoczne dla naszego oka, albo dlatego, że jest tak powszechne, że także go nie dostrzegamy i nie zastanawiamy się nad tym, że kryje się za nim bardzo ciekawe zjawisko naukowe.

Nasza najnowsza ekspozycja pozwala to wszystko dostrzec, a co ważniejsze, zrozumieć!

Robiąc zdjęcia przez szybę, często zauważamy niechciane odbicia, ale to nic innego jak polaryzacja światła. Na naszym interaktywnym stanowisku dowiesz się także jak sobie z tym poradzić. Za to znana i powszechnie ostatnio używana pleksi nie podlega polaryzacji… chyba żeby ją wcisnąć w Imadło. A co się kryje za tymi wszystkimi pikselami aktywnymi i nieaktywnymi i dlaczego oglądając film ich nie odróżniamy dowiesz się w naszym niewidzialnym kinie. Okazuje się, że czasem nawet nasz telefon komórkowy widzi więcej niż nasze oko. Przekonasz się o tym co widzi Twoja komórka ma specjalnie w tym calu zaprojektowanym stanowisku.

Okularnicy są dziś w modzie! Okulary często dodają naszej twarzy atrakcyjności. Na naszej ekspozycji można poznać ich kolejne właściwości, szczególnie tych używanych w czasie seansu w kinach 3D. Jeśli już jesteśmy przy kinie to warto wybrać się na dobry film si-fi, a to dlatego, że tam najczęściej twórcy pokazują powszechne użycie hologramu. Choć w obecnej rzeczywistości nie jest to jeszcze powszechne na naszej ekspozycji znajdują się aż trzy stanowiska, na których możesz oglądać holograficzny obraz, a wśród nich słonie, zające i samochód w obrotowym hologramie.

Kiedy zaczyna się tydzień odruchowo już myślimy o kolejnym weekendzie i często związanym z nim wypadzie z przyjaciółmi do klubu. A tam towarzyszy nam taniec laserowych plamek, a to dzięki dyfrakcji. Idąc do klubu warto zadbać także o dobry strój, gdyż użyte tam lampy UV potrafią z naszych ubrań wydobyć to co jest niewidoczne w dzienny świetle. W naszej przebieralni dowiesz się co zakładać, a czego unikać. Lampy UV potrafią ukazać również ukryte rysunki na banknotach, które z łatwością odróżnią prawdziwe od fałszywych. Może zatem czasem lepiej płacić kartą?

Na koniec zwiedzania ekspozycji czeka na wszystkich gości wyzwanie – pokonać alarm. Czy jest to zadanie wykonalne, czy może wszystkie filmy o Bondzie kłamią? Poza tym, dowiesz się, jak najskuteczniej zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie.

Najnowsza ekspozycja na Zielonej Wystawie „odtajnia tajniki” optyki falowej i oddziaływanie światła z materią. Jest wyprawą w rzeczywistość światła, którą na co dzień ignorujemy lub traktujemy jako rzecz całkiem oczywistą. A przecież wokół nas jest wiele cudów nauki, którymi można się zachwycać codziennie.

Zapraszamy zatem od 1 października br. gości indywidualnych do odwiedzenia naszej najnowszej ekspozycji na Zielonej Wystawie j.

 

Czekamy na Ciebie!

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami w Laboratorium Wyobraźnii!