Święto centrów nauki w Laboratorium Wyobraźni.
Co łączy Laboratorium Wyobraźni, ONZ i zachmurzenie? Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki, który po raz pierwszy będziemy obchodzić 10 listopada. W Polsce do wspólnego świętowania zaprasza 29 instytucji zrzeszonych w SPiN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka).
Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln. osób. Laboratorium Wyobraźni zgromadziło przez pierwszy rok swojej działalności niecałe 20 000 zwiedzających. Tak duża frekwencja pokazuje, że poznawanie praw nauki przez samodzielne eksperymentowanie jest atrakcyjne i potrzebne.
Działalność centrów to jednak nie tylko interaktywne wystawy, warsztaty czy pokazy. To zachęcanie do kreatywnego myślenia, odpowiedzialności oraz zaangażowania w dialog na temat globalnych problemów. Oczywiście, poszczególne instytucje często różnią się od siebie. Mają inny program, odbiorców, charakter działań. UNESCO dostrzegło rosnącą rolę centrów nauki oraz związek ich działalności z celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Powołanie Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki świadczy o tym, że środowisko to jest doceniane w skali światowej.
Polskie centra nauki, choć istnieją o wiele krócej, bardzo szybko się rozwijają i świadomie wpisują w światowy nurt. W 2013 r. powstało Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN, w którego skład dziś wchodzi 36 instytucji. Dzielą się dobrymi praktykami, współpracują programowo, realizują wspólne projekty, biorą udział w debacie publicznej. Promują naukę i wzbogacają środowisko edukacji. W naszym kraju powstało nieoczekiwanie dużo instytucji, zaangażowanych w działania budujące relacje między nauką i społeczeństwem. Już w zeszłym roku zorganizowały ogólnopolski SPiN Day, który teraz odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki. Na światowej mapie miejsc aktywnie biorących udział w obchodach, polska reprezentacja przedstawia się imponująco. To ogromne zaangażowanie zwróciło uwagę międzynarodową i wywołało bardzo pozytywne reakcje.
W 34 miejscach przygotowywane są specjalne atrakcje, nawiązujące tematycznie do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Odbywać się będą wystawy, warsztaty i pokazy naukowe, obejmujące swoją tematyką zagadnienia z wielu obszarów wiedzy. Wspólnym elementem, który zobaczymy we wszystkich miejscowościach, jest prezentacja wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur, przeprowadzonego w październiku tego roku. Mogli w nim wziąć wszyscy chętni, zaopatrując się w specjalną aplikację na smartfony. Zebrane dane umożliwiły stworzenie globalnej mapy zachmurzenia. Takie przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby osób, żyjących w bardzo różnych geograficznie miejscach. Te przykłady pokazują, że niektóre ważne cele mogą być realizowane tylko w wyniku współpracy wielu podmiotów, a działania lokalne mogą mieć globalne znaczenie.
W Poznaniu Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki można świętować w Laboratorium Wyobraźni Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
W programie:
W tym szczególnym dniu Laboratorium Wyobraźni będzie otwarte aż do godziny 18:00, a w tym czasie zwiedzający będą mogli wziąć udział w wielu dodatkowy atrakcjach specjalnie przygotowanych na ten dzień.
1. Chemia w trampkach i na obcasach
W ramach tej atrakcji zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku na wspólne eksperymentowanie. W tym czasie niezwykłe wrażenia dostarczą mleczne obrazy, potwory z morskiej piany, płonąca kasa, chemiczny glut, kolorowe płomienie i ryczący miś. Młoda edukator, sama zafascynowana nauką, pokaże, że praca naukowa to często niezwykła przygoda pełna różnorodnych kolorów i dźwięków. Dodatkowo jest ona uzależniona od dobrej pracy zespołowej.
2. Interaktywna wystawa
W czasie SPiNDay otwarta będzie także nasza wystawa interaktywna, która w szczególny sposób prowadzi przez niezwykły świat zjawisk fizycznych. Tak często mówi się dziś o badaniach C14. Co to dokładnie jest, jak są przeprowadzane, jaki czas jest potrzebny i na jakim sprzęcie bada się wiek próbek organicznych? Temat ten można dokładnie przeanalizować w naszym Laboratorium Wyobraźni, a dzięki sąsiedztwu z samym Laboratorium Radiowęglowym PPNT dokładnie zobaczyć salę ze specjalistycznych sprzętem do tych szczególnych pomiarów.
3. Pokaz w planetarium
Dodatkową atrakcją będą trzy pokazy w cyfrowym planetarium Laboratorium Wyobraźni. Dzięki pokazom nasza Galaktyka Drogi Mlecznej wyda się dużo bliżej niż kiedykolwiek. Kosmos przekroczy granice widzialnego „rozgwieżdżonego nieba”, stając się przestrzenią pełną ruchu, kolorów, oddziaływań, wpływów, zmian, gwiazd młodych i starych czy też planet dużych i małych.
Więcej na temat Międzynarodowego Dnia Centrów Nauki znajdziecie tutaj.