
OFERTA

Zapraszamy do udziału w projekcie pod nazwą „Co z tym klimatem, tej?!”
Głównym celem warsztatów jest zaangażowanie społeczności poznańskich szkół w wspomagające proces zrozumienia i odpowiedzialności w zakresie zmian klimatycznych. W ramach projektu uczniowie między innymi:
- poznają mechanizmy kierujące procesem zmian klimatycznych,
- dowiedzą się jaki wpływ na ich lokalne otoczenie mają globalne zmiany klimatyczne,
- poznają metodykę badań naukowych oraz interpretacji obserwacji w oparciu o rozumowanie oparte na badaniach naukowych,
- dowiedzą się w jaki sposób obecność pewnych gatunków roślin i zwierząt może wskazywać na postępujące zmiany klimatyczne,
- samodzielnie przeprowadzą badania naukowe w oparciu o koncepcję nauki obywatelskiej,
- będą uczestniczyć w dyskusji nad możliwościami zahamowania postępujących zmian klimatycznych.
Treści realizowane w trakcie warsztatów wpisują się w podstawę programową z zakresu przyrody, biologii, chemii oraz geografii. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, organizatorzy zapewniają zestawy badawcze niezbędne do realizacji wyznaczonych zadań.
Warsztaty te są realizowane w ramach projektu Badania społeczne – zmiany klimatyczne i ich wpływ na przyrodę Poznania finansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Jak zgłosić swój udział?
Do udziału w projekcie zaproszone zostaną cztery szkoły zlokalizowane w obrębie granic administracyjnych miasta Poznania. Placówki zainteresowane przystąpieniem do Projektu prosimy o wypełnienie karty zgłoszeniowej, która znajduje się TUTAJ. Natomiast TUTAJ można zapoznać się z regulaminem projektu.
Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o przygotowanie i przesłanie pracy wykonanej przez uczniów prezentującej problematykę zmian klimatycznych. Może to być na przykład praca plastyczna, prezentacja lub film. Prosimy o przesłanie prac konkursowych w formie cyfrowej na adres: przyroda@ppnt.poznan.pl

Dla błękitnego nieba!
Wszyscy wiemy, jak ważna jest nasza wspólna troska o czyste powietrze. Zdajemy sobie również coraz większą sprawę ze stopnia w jakim oddziałujemy na warunki klimatyczne panujące na Ziemi. Czy możemy w jakiś sposób zahamować te niekorzystne zmiany? Oczywiście, że tak! Dlatego też postanowiliśmy podjąć się przedsięwzięcia badawczo-naukowego, który ma na celu uświadomić nam jak wiele możemy zrobić!
„Dla błękitnego nieba” jest pierwszą tego typu inicjatywą, w której łączą swoje siły Poznański Park Naukowo-Technologiczny oraz Volkswagen Poznań. Celem projektu jest aktywne zaangażowanie społeczności w proces badawczy i popularyzację wiedzy w zakresie zmian klimatycznych.
Badawcze założenia projektu będą realizowane w oparciu o koncepcję nauki obywatelskiej (ang.: citizen science). Nauka obywatelska to badania naukowe prowadzone w całości lub w części przez naukowców amatorów. Jest ona czasami opisywana jako „udział społeczeństwa w badaniach naukowych”, lub monitorowanie partycypacyjne, którego rezultatem jest nie tylko postęp w badaniach naukowych, lecz również zwiększenie zaangażowania społecznego w proces badawczy, a także wzrost zrozumienia nauki przez społeczeństwo.
Podczas projektu…
…Pytamy!
Co to jest powietrze?
Jakie zanieczyszczenia występują w powietrzu oraz jaki mają wpływ na nasze zdrowie?
Jak możemy poprawić jakość powietrza w swojej okolicy?
Czy mamy wpływ na klimat naszej planety?
To tylko niektóre z pytań na które będziemy poszukiwali odpowiedzi w trakcie projektu!
– grafiki/rozwijane chmurki z komentarzami
…Badamy!
Nauka obywatelska czyli wszystkie ręce na pokład!
Budujemy sieć badawczą.
Każdy może zostać naukowcem – prowadzimy badania w terenie
…Rozumiemy!
Interpretacja – czyli po co nam wyniki badań?
Podaj dalej! Przekazujemy zdobytą wiedzę.
…Zmieniamy!
Uczymy się dobry praktyk i przekazujemy je dalej.
Zachęcamy do śledzenia kolejnych etapów badań na dedykowanych mediach społecznościowych IG, FB, oraz na stronie DBN.

Zorganizuj dla swojej klasy lekcje online, w czasie których pracownicy Laboratorium Wyobraźni zachęcą uczniów do wykonywania prostych i bezpiecznych doświadczeń fizycznych czy chemicznych.
W starszych klasach podejmą także dyskusję na ważne tematy ekologiczne, klimatyczne i inne oraz zapoznają uczniów z najnowszymi trendami z różnych dziedzinach nauki.
Pokazywane doświadczenia uczniowie mogą wykonywać samodzielnie w domu, bądź wspólnie z nauczycielem w klasie. Spotkania na żywo online pozwalają zadać bezpośrednio pytania i tym samym pogłębić wiedzę uczniów.
Istnieje możliwość zorganizowania pojedynczego spotkania albo cyklu spotkań związanych z jednym tematem.
Godziny oraz temat dobieramy w porozumieniu z Instytucją.
Cena: 400,00 zł/45 minut.
Jeśli są Państwo zainteresowani zorganizowaniem takich zajęć prosimy o kontakt mailowy: wyobraznia@ppnt.poznan.pl

Zachęcamy do zakupu filmów edukacyjnych o nietypowej tematyce przyrodniczej.
Film „Wodne stwory i potwory” pokazuje zwierzęta, które żyją w rzekach, jeziorach czy strumykach. Dzięki naszemu materiałowi filmowemu dzieci mogą przyjrzeć się z bliska kijankom, jaszczurkom, padalcom, zaskrońcom i innym gadom czy owadom. Wszystko opatrzone zostało profesjonalnym komentarzem pracownika Laboratorium Wyobraźni.
Czas trwania: 19:10 min.
Cena 30,00 zł
Film „Cztery żywioły” to zestaw doświadczeń, które przybliżają tematykę związaną z czterema żywiołami takimi jak Woda, Ogień, Powietrze i Ziemia.
Cena 30,00 zł
Film „Ptaki w mieście” to kolejna propozycja filmowa, która pokazuje życie ptaków w środowisku zurbanizowanym.
[Film dostępny już wkrótce]
Filmy sprzedawane są na licencji niewyłącznej z pozwoleniem na odtwarzanie w szkole.
Jeśli są Państwo zainteresowanie zakupem prosimy o kontakt mailowy: wyobraznia@ppnt.poznan.pl
Zachęcamy równie do zapoznania się z naszym kanałem na YouTube, na którym nieodpłatnie prezentujemy ciekawe filmy przyrodnicze, biologiczne czy chemiczne. Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w zakładce Badaj z nami – Eksperymentuj.

Tworzymy także filmy edukacyjne na specjalne zamówienie. Jeśli chcieliby Państwo poznać szczegóły oferty prosimy wysłać zapytanie na naszego maila filmy@ppnt.poznan.pl .